Rimljani su savladali nesložne Ilire i zagospodarili Dalmacijom, Bosnom i njenim zaleđem, već u II vijeku prije nove ere. Tuzlanska oblast dobija tada novi naziv "Salinea" - Slana zemlja. I danas jedna rječica u Tuzli nosi naziv Solina. Rimska viševjekovna uprava u ovom kraju nije dovoljno izučena, kao ni period nakon propasti Zapadnog Rimskog Carstva 476. godine. Ovim krajevima lutale su stoljećima razne horde Germana, Mongola i Slovena, dok se konačno u VII vijeku ovi posljednji nisu trajno nastanili zagospodarivši balkanskim, a time i ovim prostorima.
Prvi pisani spomen o Tuzli datira iz 950. godine. Te godine, vizantijski historičar i car Konstantin Porfirogenit u svom djelu "De administrando imperio" ("O upravljanju državom"), izričito je spomenuo Tuzlu kao grad, pod rimskim nazivom Salines - grad soli, sa napomenom da se nalazi u sastavu države raškog kneza Časlava, koji je poginuo u borbi sa Mađarima.
U XI vijeku župe Usora i Soli (sjeveroistočni dio Bosne) nalaze se pod vlašću mađarskog kralja, koji će, sa prekidima, imati nadzor nad ovom oblašću sve do osmanlijskog osvajanja Bosne. Bosanski, sprski, hrvatski vladari dobijali su ove oblasti na upravu od mađarskih kraljeva kao poklon za vjernost i zasluge.
Prvi poznati vlastelin koji je upravljao župom Soli kao vazal ugarskog kralja bio je ban Borić (1154 -1163). Kasnije je to bio poznati bosanski vladar Kulin-ban (1180-1204). U XIII vijeku ovi krajevi se nalaze ponovo u sastavu srpske države pod kraljem Dragutinom koji dobija u miraz župe Usoru i Soli kao zet ugarskog kralja. Do pada Bosne pod Turke, ovom oblašću upravljaju bosanski vladari iz dinastije Kotromanića, a prvi gospodar postaje Stjepan II (1322 - 1353). Župa Soli ulazi prvi put u bosansku kraljevsku titulu u vrijeme kralja Tvrtka I (1353-1391).
Dr. Adem Handžić, Tizla i njena okolina u XVI vijeku, Sarajevo 1975, str. 21-22. Ambrozije Benković, Tuzlansko područje negda i sada. Županja- Đakovo 1971, str. 15-37. Veličko Bojović, Tuzla i njena okolina, Tuzla 1937, str. 6-13. Džemal Ćilimković Tuzla u Osmansko doba 1996.
Comments
Post a Comment